Stručný průvodce obcí Kokořínská

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko, vyhlášena již v roce 1976, byla k 1. září 2014 rozšířena o další oblast s názvem Máchův kraj, rozkládající se v severovýchodním okolí oblíbeného Máchova jezera. Od té doby celá oblast nese název Kokořínsko – Máchův kraj.

Města Dubá a Doksy, ležící mezi oběma částmi Chráněné krajinné oblasti, jsou hlavními vstupními branami do tohoto malebného kraje. Město Doksy, jehož původní německý název bylo Bad Hirschberg, je jedním z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek v České republice. Díky své poloze na břehu Máchova jezera je turisty vyhledáváno především v teplých letních měsících.1024px-Kokořínsko_Čap

Pokud se chystáte na výlet do Doks, určitě se vyplatí rezervovat ubytování s předstihem. Většina chatek a penzionů je rezervována dlouho dopředu, hlavní sezóna v Doksech trvá od konce dubna až po konce srpna. Tato skutečnost se projevuje i na cenách ubytování, které jsou v sezóně vyšší, než mimo ni. Když se cítíte na dobrodružství, můžete se vydat na Máchovo jezero na vlastní pěst a postavit si stan na jeho břehu. K dispozici je turistům několik kempů, kde můžete zaparkovat auto, o kousek vedle postavit stan, v kempu budete mít připojení na elektřinu či vodovod, dovolenou tak strávíte velmi pohodlně.

Celá oblast Kokořínska je vyhledávána především českými i německými turisty. Pro místní krajinu jsou typické pískovcové skály, z nichž mnohé vytvářejí rozličné tvary. Cestou se tak můžete pokochat neuvěřitelnými skalními převisy, zavítat do drobných jeskyň a výklenků. Obec je tak vyhlášena mezi fotografickými nadšenci, kteří Kokořínsko navštěvují v hojném počtu bez rozdílu ročních období.

Z hlediska místní flóry zde potkáte jak vlhkomilné tak podhorské rostliny, které rostou především v údolích. Stejně tak v údolích hnízdí některé druhy sov, což mile překvapí pozorovatele ptáků. Na své si v Kokořínsku přijdou i nadšenci do starobylé architektury. Je zde zachována řada malebných obcí s roubenými a hrázděnými domky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *