Kokořínsko je naším klenotem

Fantastické záběry pro fotografy, čistý vzduch, nedotčená příroda plná malinkých jezírek, pískovcové skály.. a nejen to čeká na každého příznivce pěší turistiky, který se vydá směrem Kokořínsko.

Pouhých 40 kilometrů od Prahy se tak nachází krajina s přímým kontrastem k metropoli. Koně pasoucí se na pastvinách mezi kouzelnými lesy, malebné údolí Pšovky nebo hrad Kokořín jsou jen některými z lákadel milovníků výletů – a to nejen pěšky, ale také na kole.

Vrátenská rozhledna

Zaujme také 42 metrů vysoká rozhledna postavená za přispění telekomunikací – Vrátenská rozhledna. Tato rozhledna stojící na svém místě od roku 1999 na vrcholu 508 vysoké Vrátenské hory nahradila starou dřevěnou rozhlednu, kterou v roce 1903 smetla vichřice. Zatímco dnešní rozhledně podobný osud nehrozí, její vzhled není zrovna opěvován. Svému jménu však dostála především díky úžasným pohledům po okolní krajině. Za dobrých rozptylových podmínek se tak může návštěvník těšit na pohledy do Krkonoš či Jizerských hor. Samozřejmostí jsou panoramata s popisky a během sezóny je k dispozici i dalekohled na mince. Nezapomeňte si drobné!

Během sezóny je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, mimo sezónu pak od 10 do 16 hodin během víkendu.

Hrad Houska

Kokorin CastleHrad Kokořín není jediným hradem v oblasti. Za zmínku stojí i v korunách stromů ukrytý hrad Houska, na který se lze dostat z Máchovy cesty. Původně gotický hrad se dočkal řady stavebních úprav a dnes je tak směsicí mnoha slohů. Jen dávejte pozor v nočních hodinách. Místní pověsti totiž hovoří o tom, že se zde nachází vstup do pekla, který hlídá děsivý mnich bez tváře. Pokud se mnichů bez tváře bojíte, můžete se podívat na toulavou kameru pomocí odkazu výše.

Pískovcové divadlo

Pokud raději něco jiného než tajemný hrad, pak určitě stojí za zmínku reliéfy u obce Želízy, kde místní kuchař z Libeňského zámku vytesal dvě deset metrů vysoké hlavy čertů, které tehdy strašily kolemjdoucí.

Příjemný pobyt na Kokořínsku!