Jak na pěší turistiku nejen v okolí Kokořínska

Kokořínsko je chráněnou krajinou oblastí od roku 1976. Její svérázný kaňonovitý charakter s typickými pískovcovými skalami nabízí jedinečné prostředí pro pěší turistiku. Jak se zachovat k přírodě v CHKO a užít si ji naplno v rámci ekoturistiky, aniž by to uškodilo přírodě a vám oškubalo peněženku?

Co s sebou

* Pytel na vlastní i cizí odpadky
* Dostatek pitné vody a jídla
* Kvalitní obuv a náhradní ponožky
* Orientační mapu – papírová se vždycky hodí, mapa v telefonu pomůže v rychlé orientaci (vyzkoušejte například aplikaci MyTrails)
* Lékárničku – něco na bodnutí hmyzem, proti alergii, desinfekci atp.
* Itinerář – je důležité mít představu, co vše se dá za den přibližně stihnout a za jakých podmínek
* Dostatek peněz v hotovosti
* Pláštěnku

Naštěstí žijeme v zemi, kde je turistické značení na velice dobré úrovni, a tak se nemusíme bát, že bychom mohli zabloudit. Vždy je však vhodnější nepodcenit plánovací fázi, a to počínaje trasou a konče předpovědí počasí. Pokud se chystáme cestovat vlakem či autobusem, je více než nutné si připravit nejen dostatek spojů, ale také plán B.

Plan BPlán B je důležitý pro zachování klidu – může se totiž celkem jednoduše stát, že najdete krásnou hospůdku nebo jiná nádherná zákoutí a váš časový plán se tak v mžiku rozplyne. Nemít plán B nebo časovou rezervu totiž může poměrně jednoduše znamenat i pokaženou náladu – což je to nejtěžší břemeno ze všech. Lepší být promoklí na kost a nemít už co do pusy, než mít krásné počasí a plný batoh zásob, ale špatnou náladu. Nakonec, do přírody vyrážíme právě za odpočinkem a dobrou náladou.

Nezbývá, než si dát při toulkách po Kokořínsku a Máchovu kraji pozor na divou zvěř a vlastní negativní dopady. Pokud někde najdete zahozený obal od sušenek, plechovku nebo PET lahev, použijte prosím svůj pytel na odpadky a odneste odpad tam, kam patří. Příroda i mnoho lidí vám skrytě poděkuje.