Dubá

Město na Kokořínsku ležící jen 9 km od Máchova jezera je také známo pod německým názvem Dauba. První zmínka o Dubé, která leží v nadmořské výšce 266 m, pochází z roku 1253. K pamětihodnostem města patří Kostel Nalezení svatého Kříže, který byl postaven v letech 1744–1760. Kostel byl opakovaně poškozen, naposledy při bombardování v roce 1945. U kostela stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1740, přenesená sem od farní zdi. Další městskou památkou je sušárna chmele, která se jako jediná dochovala v původním stavu, proto je cennou historickou památkou.

Mšeno

První z640px-Kokořínsko,_Harasov,_2012,_009mínka o městě, které je označováno za vstupní bránu Kokořínska, pochází z roku 1306. V dnešní době Mšeno čítá něco málo přes patnáct set obyvatel. Historické jádro města bylo vyhlášeno za městskou památkovou zónu. Ve městě a jeho okolí je k vidění hned několik pamětihodností. Například Kostel svatého Martina – pseudorománská stavba z 19. století. Nadšence do pěší turistiky jistě zaujmou Mšenské pokličky – skalní útvary nad Kokořínským dolem. Mšenské pokličky jsou přístupné po modré turistické stezce vedoucí z Mšena do Jestřebic.

Máchovo jezero

Lidově zvané Mácháč, Máchovo jezero je největším rybníkem v Libereckém kraji a oblíbenou turistickou destinací. Na březích jezera leží několik písčitých pláží, kde si budete připadat jako na dovolené u moře. Největší hloubka Mácháče je neuvěřitelných 12 m, vstup do vody je však velmi pozvolný, koupání si tak užijí nejen dospělí, ale i děti. V okolí Máchova jezera se nachází oblíbená diskotéka Bílý Kámen, která každou sezónu láká stovky milovníků taneční hudby. Na Máchově jezeře se také koná oblíbený festival elektronické hudby Mácháč.

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín leží severně od obce Kokořínská uprostřed chráněné krajinné oblasti. Historie hradu sahá až na počátek 14. století a první zmínka o hradu pochází z roku 1320. Na počátku 20. století proběhla rozsáhlá rekonstrukce hradu, která se stala historicky první komplexní záchranou středověké zříceniny v Čechách. Hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti, na prohlídku se můžete vydat dodnes, přes hlavní sezónu každý všední den mezi 9 a 16 hodinou.